Kitaplar

Andy Weir ve Eserleri

Andy Weir’i duymuşsunuzdur, kendisi Marslı kitabının yazarı ve bir bilim aşığıdır. Kendisini internette araştırınca gerçekten hayran olunası bir kişiliği olduğunu düşünüyorum. Ne demek istediğimi eğer Marslı kitabının yayınlama süreci hakkında bir şeyler biliyorsanız anlamışsınızdır.

Normalde bu yazıda sadece Artemis isimli kitabından bahsedecektim sonra ben bu adamın başka eserlerini de biliyorum neden hepsinden ve biraz daha kendisinden bahsetmeyeyim dedim. Karşılaşma sırama göre buyrun eserleri ama önce kısaca kendisinden bahsedeyim

Andy Weir

  • 1972’de Kaliforniya Amerika’da doğdu. Babası bir parçacık fizikçisi, Annesi ise bir elektrik mühendisi idi.
  • Çocukluğunu klasik bilim kurgu eserleri okuyarak geçirdi. Örneğin İsaac Asimov ve Arthur C. Clarke
  • Kaliforniya Üniversitesinde bilgisayar bilimi eğitimini yarıda bıraktı ve kimi meşhur şirketlerde bilgisayar programcısı olarak çalıştı. Asıl işide bilgisayar programcılığı. Çalıştığı şirkelerden biride Warcraft oyunlarıyla bilinen Blizzard. Warcraft II’nin programcılarından biri olarak çalıştı. Gereksiz bilgi: Warcraft II bilgisayarda ilk oynadığım oyunlardan biridir, aslında daha çok abimi oynarken izliyordum ama olsun. Oradaki elf karakterlere hayrandım.
  • 20 yaşlarında yazarlığa başlamış.
  • Agnostikmiş ki bunu eserlerinde az da olsa hissediliyor.
  • Dahası için buyrun yazının devamı ya da wiki.

Marslı

Bu kitabı arkadaşım çok beğenip okumam için bana verdiğinde çok sıcak bakmamıştım açıkcası. Uzay maceraları çok dikkatimi çekmiyor malesef. Ama nedense bu kitabı sevdim ve bir haftada bitirdim. Hikaye kısaca Marsta bir başına kalan bir adamın Dünyaya geri dönme macerasını anlatıyor.

Baş karakter zeki, küfretmeyi çok seven, ki olduğu durumda kimse onu suçlayamaz, eğlenceli bir karakterdi. İçinde bulunduğu durumda oldukça mantıklı ve merak uyandırıcıydı. Mantıklı dedim çünkü başına gelen şeyler, hayatta kalması ve neredeyse kitabın tamamı bilime dayandırılıyordu. Fizik teorileri ve kimyasal tepkimelere hoş geldiniz. Gerçekten kitapta o kadar çok bilimsel bir şeyler dönüyordu ki kitabın o kısımlarını %100 anladım diyemem. Olayı anlayacak kadarını anladım diyebilirim. Ayrıca kitabı okuyan astronotlar kimi detayların sadece astronotlar tarafından bilinebileceğini eklemiş. Ve bu durum benim gözümde yazarı daha da önemli biri yapıyor çünkü kendisi bir astronot değil.

Ama yine de kitaptan eğlendim çünkü baş karakter iyidi. Ayrıca kitabın sonu güzel bağlanmıştı. Tüm dünya devletleri ana karakterin, ki ismi Mark Watney, Dünyaya dönmesine yardım ediyordu çünkü herkes evine dönmeye çalışan birine yardım eli uzatmayı sever. Umarım bu gerçektir ya da gerçek olur.

Bu kitap aynı zamanda filme uyarlanmış ama filmi izlemedim, o yüzden film hakkında bir şeyler söylemek doğru olmaz.

Tapastaki Eserleri

Öncellikle Tapas online hikaye, karikatür, çizgi roman yayınlama platformudur. Kullanıcılar kendi hikayelerini, eserlerini yükleyebilir kimi bölümleri paralı yapabilirler. Benzerleri için bakınız webtoon, tabbytoon vs. Ben uygulamasını kullanıyorum, wattpad’in elit versiyonu gözüyle bakabilirsiniz. Bazen Tapas parası ya da sanatçıları desteklemek için mürekkep dağıtıyorlar.

Her neyse arkadaşımın tavsiyesi ile kullandığım bu uygulamada Andy Weir’in adını görünce hemen bakmalıyım dedim. Andy Weir’in Tapasta üç tane eserini buldum. 1. Sherlock holmes’un baş düşmanı James Moriarty’nin baş karakteri olduğu bir e-kitap, diğeri kısa hikaye kitabı principles of uncertainty isimli e-kitap ve en ilginci ve güzeli kendisinin yazdığı Sarah Andersen’ın çizdiği Cheshire Crossings isimli çizgi roman. Bu eserleri başka şekillerde de bulabilirsiniz bu arada.

Cheshire Crossingin üzerinde durmak istiyorum çünkü bu çizgi romanda sevdiğimiz peri masalı karakterleri karşılaşıyorlar. Peter Pandan Wendy, Oz Büyücüsünden Dorothy ve Harikalar diyarının Alice’i. Hep beraber deliler hastanesinde takılıyorlar. Şahsen peri masallarının tekrar anlatımlarını seven ben bu çizgi romanı çok sevmiştim.

Artemis

Marslıyı okumuş ve beğenmiştim o yüzden bu kitabı da okumalıyım dedim ve okudum. Kendisi ağır bir bilim kurgu romanı. İngilizcede hard sci-fi dedikleri jönradan yani. Yani bu kitaptan bilimle ilgilenenler daha çok zevk alır çünkü içinde bir sürü bilimsel formül, fizik hesaplamaları, astronomik değerler ve kimyasal tepkimeler var. Ve bazen bunlarla dolu paragrafları okumak sıkıcı ve yorucu olabiliyor. Bu konuda bize kitabın komedi unsuru yardımcı oluyor. Cidden kimi esprilere ve tespitlere gülmeden duramıyorsunuz.

Olaylar Ay’da kurulmuş adını yunan mitolojisindeki av ve ay tanrıçasının isminden alan Artemis şehrinde geçiyor. Artemis 5 kabarcıktan oluşan ve nüfusu çeşitli milletlerden oluşmuş güzel mi güzel bir şehir ve dünyadaki tüm şehirler gibi kimi problemleri var, ki bunları kitabın sonlarında öğreniyoruz. Baş karakterimiz Jasmine Bashara, kısaca kendisine “Jazz”der ve babası dışında herkes ona bu şekilde hitap eder, Arap kökenli bir Artemis vatandaşı, 6 yaşından beri Artemiste ve o bir ay kızı, tamam mı ? Getir götür işleri yapan ve Dünyadan mal kaçıran Jazz istemeden kendini yanlış anlaşılmalar ve olaylar içinde bulur ve düzeltmesi yine ona ve birkaç arkadaşına kalır.

Marslı kadar olmasa da güzel bir kitap. Baş karakterin kadın ve Aylı olsa da Arap olması ilgi çekici. Özellikle “yalnız kalmak istediğinizde dil engelinden daha güzel bir şey yoktur” diyişi ile içim ısınsa da kendisini pek sevemedim. Eğlenceli bir karakter ama bilmiyorum. Kitap güzel, eğlenceli fütüristik bir yerde geçiyor ve Jazz’in dünyadaki arkadaşı ile mailleşme kısımları çok güzeldi.

Yumurta, bir Hikaye

Bu Andy Weir’in en sevilen, birçok dile çevrilen kısa hikayesiymiş. Türkçesi için buyrun. Online derslerde arkadaşlardan biri sunum yaparken bu videoyu kullanmıştı bende oradan buldum. Animasyonları sade ve çok tatlı, ayrıca bu kanal genellikle bilimsel içerikli animasyonlar yapması ile biliniyor. Mutlaka göz gezdirmenizi öneririm. Yumurta bir hikaye ise hayat ve ölüm üzerine düşünmemizi sağlayan kısa ve öz bir hikaye.

Diğer

Bu link sizi Andy Weir’in web sitesine götürecek ve buradan tüm eserlerine ulaşabilirsiniz. Eğer benim gibi bilim kurgu seviyorsanız mutlaka göz gezdirmenizi öneririm.

Bu yazı şimdilik bu kadar ve yazması çok uzun sürdü. Yazarın herhangi bir kitabını okuduysanız yorumlarda anlatmayı es geçmeyin. Neler düşünüyorsunuz ?

Herkese bol bilimli günler

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s