yemek

Sevdiğim Yemek Kanalları 2

Can sıkıntısında yapılacak en güzel işlerden biri inernetten yemek videoları izlemek. Yemek yapmaya üşendiğimiz için. İşte diğer yazımda eklemeyi unuttuğum bir kaç kanal.

Gordon Ramsay

Bu adamın aksanına ve tarif verişlerine hayranım. Bazen sadece malzemelerin ismini söylüyor. “raspberry”, “great”, “milk”, “pan”, “boil”, “done”. Resmen malzemelerle flörtleşiyor. Bazen de restoranları ziyaret edip bir güzel onları eleştiriyor 😂 (nasıl ingilizce sövülür kendisinden öğrenebileceğimiz en güzel şeylerden biri) Kendisinin bir yığın tv programı olduğunu da unutmayalım. Ben bir de çocukları ile çektiği videoları çok beğeniyorum.

Ardanın Mutfağı

Tv 8’deki yemek programını izlemeyi çok severdim. Mutafağına, malzemelerine saygı ve sevgi duyan Türk aşçı. Önceden malzemelerine “bu arkadaşı alıyoruz” tarzında hitap ederdi ve bence bu çok samimiydi. Şu sıralar pek öyle konuşmuyor. Yukarıdaki tarifi denedim tam tutuyor.

Nerd Mummies

Dizilerdeki, filmlerdeki, animasyonlardaki, animelerdeki, oyunlardaki yemekleri yapan gerçek adı Rosanna Pansino olan nerd anne. Harika bir şey değil mi ? Kung fu Pandadaki mantıları yaptığı bir bölüm de var. Malzemeler bazen beni aştığı için şu ana kadar hiçbir tarifini denemedim. Ama izlemesi çok zevkli.

Binging with Babish

Bir de bu videosuna bayılıyorum.

Yemek yapmayı öğreten güzel esprili kanallardan biri.

BORE.D

Canı sıkılmış gastronomi okuyan Avustralyada yaşayan Koreli bir öğrencinin canı sıkılınca yaptığı şeyler (Şu videosu efsane). Videoları sanki bir oyunmuş formatında çekmesi, yumurtalara “future chicken” demesi, ve videoların sonunda yaptığı yemeyi yiyip gülümsemesi videolarının en sevdiğim özelliklerinden.

Yukarıdaki tarifi denedim ve çok güzel oluyor. Özellikle ton balığı severler denemeli. Yine de herkese denemesini tavsiye ederim. Damak tadımıza uygun tarifleri de var Doğuluların ve bu tarifte kanıtı.

Nino’s Home

Alt yazıları çok eğlenceli, kedisi çok tatlı olan bir Koreli yemek kanalı. Bazen sırf kediyi izlemek için videolarını açıyorum. Şu yukarıda gördüğünüz tarifi de bir gün denemek istiyorum.


Peki eski usullerle yemek yapan kanallar…

Mrs Crocombe / English Heritage

Victoria dönemini çok sevdiğimi ve bir zaman makinesi icat edilse gitmek istediğim ilk yerlerden biri olduğunu söyleyeyim. Bu kanal sağ olsun bu isteğimi az da olsa gerçekleştiriyor.

Mrs. Crocombe gerçekten yaşamış bir aşçı. Kendisine ait bulunan bir günlükten bu mini seriyi oluşturmuş English Heritage kanalı. Başroldeki kadın, ortam, basit senaryosu, tariflerin hepsinin 18. yüzyıl yöntemleriyle yapılması ve İngilizcenin en sevdiğim aksanı ile konuşulması bu kanalın en sevdiğim özelliklerinden.

Townsend

Yukarıda ki kanalın Amerikan versiyonu. Bu sefer yine 18. yüzyılda Amerikan köylerinin birinde geçiyor. Yine giysiler ve kostümler temayla uyumlu. Hatta Mrs. Crocombela ortak bölümleri var. Çok bu kanalı izlemesem de yazıda bulunsun dedim.

Şimdilik bu kadar

-alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s