hayat

Hayran kız, Hayran Kız, Haykıran kız

Geçen Bir Ted videosu izledim, çok beğendim ve sizinle de paylaşayım dedim.

It’s commonly known fact since the age of the Beatles that there is nothing scarier in this world than a group of excited teenage girls.

Yeryüzünde heyecanlı bir grup genç kızdan daha ürkütücü bir şey olmadığı The Beatlestan beri bilinen bir gerçektir.

a journalist/ bir gazeteci
Giysisi çok tatlı değil mi ya ?

Bu videoyu çok beğendim çünkü gerek sosyal bilimler açısından, gerekse benim açımdan önemli konular üzerinde duruyor. Erkekler futbol maçlarında yeri göğü inletiyorlar sıkıntı yok, ama kızlar bir şarkıcı için boğazları yırtılıncaya kadar bağırıyorlar sıkıntı var. Kızlar 12-13 yaş aralığında anlatımlarını güçlendirmek için seslerini değiştirmeye, tonlamaya başlıyor, ama erkekler bunu 4 yaşında bitirmiş oluyor çünkü erkekler ağlamaz. Bir kız sırf konserde avazı çıktığı kadar bağırdığı için, futbolda avazı çıktığı kadar bağıran erkek kardeşinin yanında kültürel olarak yeterli değilmişcesine muamele görüyor.

Onun dışında bir şeyi sevmenin, delicesine sevmenin başkalarına ve kendine zarar vermediğin sürece bir sıkıntısı olmamalı. Bunu paylaşmanın da bir sıkıntısı olmamalı. Ama nedense hayran kızlar yeryüzünün en tehlikeli güçlerinden biri. (Tamam kabul antiler fanlar arasında geçen savaşlar, özellikle de Korede olanlar, mide bulandırıcı ama sırf bir grup içindeki bir kesimden tüm grubu etiketlemek üzücü)

en sevdiğim serinin devam kitabı hakkında yeni bilgi yayınlanınca ben

Kendi adıma ben hiç bir zaman boyband hayranı olmadım, en azından yukarıdaki tabire uyacak seviyede, ama kitap serilerin, animelerin ve diğer bir çok şeyin hayranı oldum. Şu sıralar otome oyunlarına ve seiyuulara kafaya takmış bulunmaktayım. Ve bir kaç hafta içinde bu konularda ağırlıklı yazılar olacak, bilginize sunulur. Yani demem o ki bu konularla ilgilenmiyorsanız bu blogu bırakmanın tam zamanı. Çok ilginçtir ki takipçilerim beklediğimin aksine elit bir kesim çıktı 🙂

Bir Tumblr atasözü der ki “fangirling saves life/ hayran kızlık hayat kurtarır“😁 Bu söz gerçekten doğru. En yakın arkadaşlarımı bu yüzden edindim. Ortaokuldan beri hala düzenli konuşuyoruz. Yeni fandomlara katıldık. Ama sürekli eskiye dönüp vay o seriyi nasıl okurduk, filmleri nasıl beklerdik, Rick amca yine yaptı yapacağını, hatırlıyor musunuz konuşmalarıyla nostalji yaşıyoruz. Sırf bu yüzden 13 yaşımı tekrar yaşamak için neler vermem, ki o sıralar ailevi sıkıntılarım boldu.

İşte fandomların bir özelliği de bu. Gerçek hayattan kaçmak istediğinde güvenli bir koy olarak hep seninle. Benim gibi duygusal, içe kapanık ve öz güveni genellikle düşük bir kız için kendim gibi olan insanlarla takılma ve birkaç dakikalığına bile olsa gerçek dünyadan kaçma fırsatı. Şuan bilgisayar oyunu oynayanlarda bu yüzden oynamıyor mu ?

😭😭😭

Onun dışında fandomlar sayesinde İngilizceyi öğrenip geliştirme şansı yakaladım, hatta ayrı bir dil olan hayran kız dilini de öğrendim ki en sevdiğim dil diyebilirim 🙂 feels, otp, canon, asdsaffgjk…

Şimdi Japonca ile beraber bu yüce dilin Japon versiyonunu da bir yığın otaku terminolojisi ile öğreniyorum:) Weebo, fujoshi, chuunibyou, husbando, seiyuu …

Her şey iyi güzelde bu hayran kızlar neden bu kadar yargılanıyor ? Ya da benim durumumda yargılanmaktan korkuyor.

Üniversitede yeni bir arkadaş edindim. Kendisi ölümüne One Direction hayranı. Bakın hayranı diyorum, hayranıydı değil. Hala hayran ve tumblrdan bu konuda blog yayınlıyor. Şimdi birçokları bunu bir nevi eziklik olarak görür ama o kız şuan bölümümdeki en iyi İngilizceye sahip çünkü tüm röportajları dinlemiş ve harika bir aksan elde etmiş. Ama o arkadaşımın hakkında en sevdiğim şey kendisiyle barışık olması. Bundan utanmıyor ve çekinmiyor ki kimi sınıf arkadaşlarımızın aşağılayıcı bakışlarına rağmen. Belki “ben mutluyum, ötekiler ne yaparsa yapsın” şeklinde bir yaklaşımı vardır, bilemeyeceğim ama onun kendisiyle barışık olmasına hayranım.

Almanca almaya başladığımızda Almanca bir fandoma girmeliyiz, daha rahat ve hızlı öğreniriz diye bir önerisi olmuştu. Ve bana boyband fandomlarına gir daha güzel muhabbetler dönüyor demişti. Bende book fandomlarında mutluyum demiştim. Ve üniversitede bu muhabbeti yapabileceğim birini bulduğum için çok iyi hissetmiştim.

Ben de kendimi olduğum gibi kabul etmeye karar verdim. Yani Alumina fangirl mode ON.

Hayran kız dili ve şu sıralar hayranı olduğum şeylerle ilgili yazılar yakında geliyor. Herkese bol çığlıklı günler dilerim.

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s