Anime

Hataraku Saibou, Çalışan Hücreler /Anime

Bu animeler gerçekten harika şeyler. Her konu da olabiliyorlar, her konuyu anlatabiliyorlar. Biyoloji gibi terim ağırlıklı bir dersi sevdirebiliyorlar. Eminim lisede biyoloji hocam bu animeyi açsaydı sayısal bir bölüm düşünebilirdim. Ve animeler insanlara ilginç şeyler yaptırabiliyorlar. Mesela akyuvar ve alyuvar şiplemek gibi.

anime açılış müziği. Şarkıyı alyuvar, akyuvar, öldürücü T hücresi ve makrofaj birlikte söylüyor 🙂

Baştan alalım her şey biyoloji ile ilgili bir bölüm okuyan arkadaşımın en sevdiği animenin bu anime olduğunu söylemesiyle başladı. Bende içimden “aaa hücrelerle ilgili bir anime mi ? Ya çok sıkıcı ve çocuksudur ya da benim anlamayacağım birşeydir ” diye geçirdim. Aradan aylar geçti. Youtuba bu animeyi bir aratayım dedim. Ve hücrelerin insan şeklinde çizilmiş olduğunu, kimi dokuların binalara, damarların da tünellere benzetildiğini gördüm ve bir iki video izleyip tamam dedim, ben bunu seve seve izlerim. Ve izledim ve herkese Öneririm. (edit: özellikle koronanın olduğu bu günlerde vücudumuzu tanımamız çok önemli, o yüzden daha çok öneririm)

işte bu ben, tam ben, kırmızı kan hücresi. içimdeki hayran kız vs. sağduyum

Adını aynı isimli mangadan alan ve uyarlanan bu animede olaylar normal ve sağlıklı bir insan vücudunda geçiyor. Ana karakter diyebileceğimiz karakterimiz AE3803 işe yeni başlayan ve sürekli yolunu kaybeden bir Alyuvardır(sekkekkyuu). Mikrop avlayan, patojen geberten Akyuvar U-1146 (hakkekkyuu) ile yolları sürekli kesişir.

Meğersem bu ikili çocuklukta karşılaşmışlar(ship sHip SHIP…) Aynı kemik iliğinde büyümüşler çok tatlışşşş. 😍

Bu kocaman bir vucüt. Akyuvar ve alyuvardan ibaret değil sadece. Plateletler/trombositler(?) (kesshouban) var. Tatlış bücür hücreler. Yaralandığımızda yaraların kapanmasını sağlayan hücreler

anone anone

Sonra T hücreleri var, yardımcı T hücresi, düzenleyici T hücresi ve en önemlisi Öldürücü T hücresi var. Virüsler ve kanserlerle mücadele eden bağışıklık sistemimizin akyuvarlarla beraber en önemli hücreleri.

Yardımcı T ve Öldürücü/katil T hücresi, Bunların gençlikleri süperdi ya
toy T hücresi: olgunlaşmamış, hiçbir antijenle karşılaşmamış T hücresi,
Senpai T’nin Oyy Naivvv diyişini hiç unutmuyorum.

Başka hücrelerde var mesela Dendritic (böyle yazılmıyordu galiba?) var. Kendisi hücreler arası iletişimi sağlayan beyfendi görünmesine rağmen gerçek bir troll olan hücre.

Başka görevleri de var, mesela T hücreleriyle takılmak 🙂

Makrofajları unutmamak gerek. Kendilerinin o kadar çok görevi var ki. Kemik iliğinde küçük akyuvar ve alyuvarları eğitmek, vücutta akvuyarların baş edemediği antijenlere saldırmak ve antijen bilgilerini ilgili hücrelere iletmek, kanser hücreleriyle dövüşmek vesaire… vesaire.

işte bağışıklık sistemi hücreleri 😍

En korktuğumuz hücreleri unutmayalım KANSER

normal bir hücreyken deliren hücre, anarşist hücre
Kanser hücresi: savaştım ve kaybettim, Ve şimdi hiçbir iz bırakamadan ölecek miyim ?
Neden en başta doğmuştum ki zaten ?
(evet en çok ihtiyacım olan şey daha fazla existential crisis, sağ ol hücre ağlattın beni)

İşte böyle bir anime, son bölümlerde kan vermenin önemi üzerinde duruluyor. Çok duygusaldı.

Neyse bu anime kısaca böyle, 12 bölüm bir de OVA bölümü var. Ve şansıma gelecek yıl yeni sezonu çıkacakmış. Bu sefer sağlıksız bir vücutta geçecekmiş ve adı da “Hataraku Saibo BLACK”, yine aynı isimli mangadan uyarlanacakmış. Şimdiden heyeceanlandım. bknz.

Onun dışında bu animeyle ilgili şu ve bu esprilere bayılıyorum. Herkes artık yaralanmalar konusunda daha dikkatli kimse plateletleri yormak istemiyor 🙂

Bu anime sayesinde vücudumuzun ne kadar güzel ve sistemli çalıştığını öğrendim. Hapşırmanın aslında bir savunma mekanizması olduğunu çok komik bir şekilde öğrendim😂. Onun dışında söylemeden edemeyeceğim ama bu anime de o kadar çok sevdiğim seiyu var ki. Hanazawa Kana, Maeno Tomoaki, Ono Daisuke, Tamura Mutsu, Sakurai Takahiro, Yoshino Hiroyuki, Sugita Tomokazu, Okamoto Nobuhiko ve dahası. Artık kendimle gurur duymaya başladım, seslerini farklı rollerde ayırt edebiliyorum 😁

Makrofaj ve plateletler şarkı söyluyor, Allahım çok tatlı😍. Sensei Anone

Herkese iyi ve sağlıklar günler dilerim

-alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s