Deneme denemek, hayat

Mutluluk Sorunu

Mutlu olmak nedir ? Ne değildir ? Neden herkes peşinden koşar ama ulaşamaz ? Tatmin ediciliğinden şüpheliyim.

Birinin mutlu olup olmadığını kim anlar ? Ya da mutluluğun ölçüsü ne ? Ölçütü kim, nasıl, ne zaman buldu ?

Ben mutlu muyum ? Gülümsemek mutluluğun tek belirtisi mi ? Sürekli gülümsediğim için insanlar beni mutlu, hayatımın da güzel olduğunu sanıyorlar. İnsanlar içleri kan ağlarken de gülümser, insanlar mutluluktan da ağlar.

İnsan, insan her şeyi anladığını sanan ama anlamayan ama aksine ağlayan mahluk. Bence insana ağlamak yakışıyor, şehirlere en çok yağmurun yakıştığı gibi…

Ne yapıyorum bilmiyorum. Kendimi arıyorum ya da hayatın anlamını. Yaptığım şey gerçekten bu mu ? Buysa neden önemsemediğim insanlara kendimi beğendirmeye çalışıyorum ve bunu yaparken gülümsüyorum ?

Anlamak için yazıyorum ama anlamlar kayboluyor. Kendimi anlamak için yazıyorum, anlaşılmak için yazıyorum, bulmak ve bulunmak için, değil mi ? Mutluluk anlamsız mı ? Anlamlı olmalı çünkü anlamını yitirdi. Anlamsız olsaydı, olmayan bir şeyi nasıl yitirirdi.

Bu dünya ne zamandan beri bu kadar yalancı ? Hep yalancıydı diyeceksiniz ama değildi. İnanıyorum ki değildi, öyle olsa çocukken mutlu olmazdım.

Belki mutluluk çocukluğa ve çocuklara has bir şeydir.

Ya da çocukken mutsuzdum ama kendimi mutlu hatırlıyorum. Bu olabilir mi ? Zamanın hafıza üzerine ilginç bir etkisi var. Zaman olayları unutturmuyor değiştiriyor. Acı şeyleri tatlı, acıları da daha acı yapıyor. Tatlı şeyleri de eskitip acılaştırıyor ya da olduğu gibi bırakıyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s