Kitaplar

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf / Kitap

Amin Maalouf, büyük usta büyük yazar. Kendisinin Semerkant kitabını alıp okumuştum ve hayran kalmıştım, betimlemerine, karakterlerine ve anlattığı mekana. Bu yüzden kendisinin bir başka kitabını daha okumak istedim. Sahaflarda gezerken bu ince kitabı aldım ve ne yazık ki aylarca kütüphanemde bekletip okudum. Bu yazı yazmamdan yaklaşık iki ay önce bitirdim.


Etnik kıyımlar hep en güzel bahanelere sığınılarak gerçekleştirilir; adalet, eşitlik, bağımsızlık, insan hakları, demokrasi, ayrıcalıklara karşı mücadele…

Kitabımız bir denemeler kitabı. Konusu da basit gibi görünen ama hayatımızın en karmaşık, en anlaşılmaz ve en çok sorun çıkaran kavramı olan kimlik üzerine. Yazar kimliği öyle bir tarif etmiş ki, ve tarif ederken kendi hayatından örnekler sunmuş ki okurken çok fazla düşüncelere dalıyorsunuz. Bu kitap sayesinde deneme kitabı okumanın zor bir şey olduğunu hatırladım. Bazen bir satır okuyup dakikalarca düşüncelere dalıyorsunuz


Her kişinin kimliği, resmi kayıtlarda görünenlerle kesinlikle sınırlı olmayan bir yığın öğeden oluşur. Elbette insanların büyük çoğunluğu için dinsel bir geleneğe bağlılık söz konusudur; bir ulusa, bazen iki ulusa; etnik ya da dilsel bir gruba; az ya da çok geniş bir aileye; bir mesleğe; bir kuruma; belli bir sosyal çevreye… Ama liste daha da uzundur, neredeyse sınırsızdır: insan bir eyalete, bir köye, bir
mahalleye, bir kabileye, bir spor takımına ya da meslek kuruluşuna, bir arkadaş grubuna, bir sendikaya, bir işletmeye, bir partiye, bir derneğe, bir cemaate, aynı tutkuları, aynı cinsel tercihleri, aynı fiziksel özürleri paylaşan ya da aynı zararlı etkilere maruz kalan bir insan topluluğuna ait olduğunu hissedebilir.

Kitap hakkında denilecek daha çok söz var ama okumanızı ya da en azından internetten alıntılarına bakmanızı tavsiye ederim. Özellikle bizim ülkemiz gibi çok milletli yerlerde yaşayan insanların ya da yurt dışıyla ilişkileri olan, orada yaşayan, buradan kopamayan insanların okuması bence bir zorunluluk.

Ama okurken bunların deneme yazısı olduğunu unutmamanızı tavsiye ederim. Yazar kendi görüşlerinden bahsetmiş ama keşke bu görüşleri destekleyen sosyal deneyler olsaydı.

İlginçtir kitaptan en çok aklımda kalan kısım diller hakkındaki bölümüydü. İnsanları üç dilliliğe yönlendiriyordu çünkü böyle giderse sadece iki dilli olacağımızı ve dillerin ve o dillerle birlikte birçok eserin, duyguların kaybolacağını söylüyordu. Dil birliğinden ve dilin kültür ve kimlik üzerindeki etkisinden bahsediyordu. Bir dilci olduğum içn en çok bu kısım dikkatimi çekti.

madde : geçen yıl okumaya niyetlendiğin ama okumadığın bir kitap

şimdilk bu kadar

–Alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s