Kitaplar

Otostopçunun Galaksi Rehberi /kitap

Evet meydan okumamın ilk kitabıyla karşınızdayım.

Madde : Uzayda geçen bir kitap.

Kitap: Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi

Panik var mı ? : var ama yokmuş gibi davranacağız, çünkü kitabın mottosu 🙂

Yayınevi: Alfa (12.baskı)

Çevirmen: Nil Alt

Nihai sorunun cevabı : ?? (Söylemek çok isterdim ama spoiler olur.;)

Tür: Bilim kurgu, Uzay, fantastik, komedi, absürt

Tavsiye eder miyim ? : evet, yukarıdaki türleri sevenler bu kitabı sevecektir. 

SAM_1889     Kitabımız İngilterede, Londarada yaşayan bir insan olan Arthur Dent’in başından geçenleri, geçecekleri, geçmişi ve geleceği anlatıyor. Bir sabah uyandığında evinin yol çalışması nedeniyle yıkılacağını bu yüzden buldozerlerin evinin önünde beklediğini görür. Bundan haberi olmadığını yetkililere söyleyince yetkililerden “nasıl ya ?! aylardır bilmem ne ofisinin bodrum katındaydı planlar, bakmaman senin aptallığın….” vari bir cevap alır. Bir süre ve insan olmayan kankası Ford Prefectle ( *perfect* değil, Yazar bu yüzden kitabın başında Amerikalılara ciddi giydiriyor) bir şehir gezisi ardından Dünyayı uzaylılar basar ve Dünyayı yol çalışması nedeniyle yıkacaklarını söylerler. Dünyalılar “ne?! Nasıl?! Niye ?! ” deyince ” planlar yüzyıllardır bilmem ne gezegeninin bilmem neresindeydi bakmamanız sizin hatanız ” cevabını verir uzaylılar. “Karma işte” diye düşünür okur. Arthur ve Ford bu yıkımdan bir şekilde kurtulur ve Uzayda otostopçuluk yapmaya başlarlar. Mutlu Başlangıç

Burada uzaylılar aslında çok güzel ve bu kitabın çok sevdiğim bir noktasına değiniyorlar ki o kısmı tam yaz(a)madım. Uzaylılar “Dünyanızda tıkılıp kaldınız, Dünyanız dışındaki şeylerle ilgilenmediniz hatta Dünyanızla bile doğru düzgün ilgilenmediniz. Kendi tartışmalarınıza ve kavgalarınıza öyle daldınız ki evreni kaçırdınız …” vari bir şeyler daha diyorlardı ya da benim aklımda böyle kalmış. Bu, bu kitabın düşündüren ve güldüren kısımlarından sadece biri bu. Ve bu kitap böyle kısımlarla dolu. Durup durup kimi repliklerini tekrar okuyup düşünmeli insan.

madde madde devam edeyim :

  • Kitap orijinalinde bir radyo programı serisi şeklindeymiş bizdeki arkası yarınlar gibi, ve BBC’de yayınlanmış. Bence onları da dinlemek gerek.
  • Ayrıca başrolünde Martin Freemanın olduğu 2005 yılında çıkmış bir film uyarlaması da varmış. Henüz izlemedim. Martin Freemanın Arthur Dent rolüne cuk diye oturacağını düşünsem de bazı kitaplar ya da daha doğrusu Radyo serileri oldukları gibi kalsalar daha iyi. Hitchhiker-s-Guide--Movie--hitchhikers-guide-to-the-galaxy-545265_500_346Yapımcılar ve izleyiciler de böyle düşündüğünden devam filmi gelmemiş galiba.
  • Mümkünse kitabı orijinal dilinde okuyun. Bu kural tüm kitaplar için geçerli ama troll ve absürt kitaplar için daha da geçerli.
  • Kitaptaki en sevdiğim karakterlerden biri hayattan soğmuş Android idi.
  • sam_1890
  • Kimi kitapları alır, arada bir raftan alır kapağına bakar ve mutlu olursunuz. Benim için bu kitap bu kategoride.
  • Bu yazıyı kitabı bitirdikten yaklaşık üç hafta sonra yazıyorum. Bu yüzden kimi detayları unutmuş, atlamış ve kısa geçmiş olabilirim. Haberiniz olsun.

Şimdilik bu kadar

-Alumina

Inkedbingo-2019challenge_LI

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s